Merak ettiğiniz bir soru mu var? +90 266 727 13 14 info@mrttarim.com.tr
Salma Tavukçuluk

Salma Tavukçuluk Nedir ?

Açık alanda yetiştirilen tavuklardan oluşan bir sistemdir. Günümüzde birçok tavuk firması kafes hayvancılığını bırakmaya ve salma tavukçuluk yöntemine geçmeye başlamıştır. Bunun nedeni ise tavukların kafes içine tutulmasının hayvan refahına uygun görülmemesi ve salınarak daha doğal beslenip yumurtalarının da daha organik olmasının sağlanması olarak açıklanmaktadır.

Salma tavukçuluk, organik tavukçuluk olarak da adlandırılmaktadır. Organik olarak değerlendirildiği için denetimleri ve sertifikalar için normal tavuk çiftliklerine göre daha sıkı olmaktadır. Tavuk satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu aşılarının tam olması olarak gösterilmektedir. Aksi takdirde tavukların bulaşıcı bir hastalık nedeniyle telef olması muhtemel olmaktadır.

Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır ?

Salma tavukçuluk, diğer çiftlik sistemleri gibi kafeste değil de hayvanların dışarda serbest şekilde dolaşması sağlanarak yapılmaktadır. Bu nedenle özgür tavukçuluk olarak da bilinmektedir. Bu yöntem, hayvanlar doğal yolla beslendikleri ve kapalı ortamda kalmadıkları için oldukça sağlıklı görülmektedir. Ayrıca bu şekilde yetişen tavukların yumurtası giderek büyüyen bir pazar olarak görülmektedir.Salma tavukçulukta, tavuklar yumurta evresine girene kadar yardımcı yemler verilmelidir. Bunlara örnek olarak, organik buğday ve mısır verilebilmektedir.

Salma tavukçuluk, doğal olduğu için ışıklandırma, havalandırma ve benzeri giderler minimum seviyede olmaktadır.